Jak długo trwa zakup domu w Hiszpanii?

Altea
Altea - Costa Blanca

Jak długo trwa zakup domu w Hiszpanii (nieruchomości)?

Mając pojęcie o czasie trwania całego procesu, ważne jest, aby wszystko idealnie zaplanować.

Jak widzieliśmy, proces składa się z trzech etapów: znalezienia nieruchomości do zakupu, zakupu nieruchomości, a następnie rejestracji nieruchomości.

Znalezienie nieruchomości trwa zwykle od około 3 miesięcy do nawet roku, w zależności od standardów i tego, jak bardzo jesteś wybredny.

Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę kilka aspektów, takich jak miasto, okolica i bliskość miejsc takich jak transport publiczny, centra handlowe, szpitale itp.

Po znalezieniu idealnego domu rozpoczyna się właściwy proces kupna i sprzedaży. Może on trwać od 2 do 3 miesięcy, aż w końcu otrzymasz klucze (patrz poprzednia sekcja).

Należy pamiętać, że proces ten potrwa dłużej, jeśli zdecydujesz się ubiegać o kredyt hipoteczny. Doda to kilka dodatkowych tygodni, ponieważ bank potrzebuje czasu na weryfikację i przygotowanie niezbędnego zarządzania.

 

Podatki przy zakupie lub sprzedaży nieruchomości jako obcokrajowiec

Podatki będą obecne w każdym procesie prawnym. W tym sensie nie tylko zapłacisz podatki przy zakupie domu, ale także jeśli planujesz go sprzedać.

Wcześniejsza wiedza na temat konkretnych podatków jest kluczowa, aby móc odpowiednio zaplanować.

 

Podatek od przeniesienia własności (ITP)

Jak wspomnieliśmy wcześniej, będziesz musiał zapłacić podatek od przeniesienia własności nieruchomości. Podatek ten ma zastosowanie do nieruchomości używanych, co oznacza, że nieruchomość została już zarejestrowana na czyjeś nazwisko. Dokładna kwota zależy od regionu, ale zazwyczaj wynosi od 6 do 10%.

 

Podatek od wartości dodanej (IVA)

Z drugiej strony, jeśli mówimy o nowym zakupie, podatek od wartości dodanej wynosi 10%. Do tego dochodzi dodatkowe 1,5%, które należy zapłacić za rejestrację nowego gruntu.

Jeśli jednak masz mniej niż 32 lata i deklarujesz, że kupowany dom lub mieszkanie będzie miejscem, w którym zamierzasz mieszkać, wówczas te 10% zamienia się w 5%.

 

Podatek od zysków kapitałowych przy sprzedaży domu

Jeśli jesteś rezydentem podatkowym sprzedającym nieruchomość, będziesz musiał zapłacić od 19 do 24% podatku od zysków kapitałowych w zależności od przypadku. Ten procent podatku zostanie zastosowany do korzyści uzyskanych z nieruchomości. Oznacza to różnicę między ceną sprzedaży a ceną zapłaconą przy zakupie nieruchomości.

Jeśli jesteś podatnikiem niebędącym rezydentem, zapłacisz 24% podatku od zysków kapitałowych.

 

Kupno domu w Hiszpanii za gotówkę

W przypadku, gdy rozważasz zapłatę za nieruchomość gotówką, powinieneś pamiętać, że ustawa 7/2012 z 29 października ogranicza kwoty, które można zapłacić gotówką podczas dokonywania transakcji w Hiszpanii.

Dla każdego, kto nie jest rezydentem podatkowym, kwota ta wynosi 15 000 EUR.

Jeśli więc pieniądze pochodzą z zagranicy, za dom trzeba będzie zapłacić międzynarodowym przelewem bankowym. Należy również pamiętać, że ten rodzaj przelewu wiąże się z wysokimi kosztami ze względu na prowizje ustalone przez podmiot zajmujący się wymianą walut.

Buy properties Spain investment nieruchomości
nieruchomości

Uzyskanie kredytu hipotecznego w Hiszpanii

Nabywcy domów niebędący rezydentami w Hiszpanii mogą korzystać z takich samych warunków kredytu hipotecznego jak Hiszpanie, czyli do 80% pokrycia w przypadku pierwszego domu i od 60% do 70% w przypadku drugiego.

Oznacza to, że wystarczy mieć co najmniej 20% dostępnej ceny domu, oprócz około 15% dodatkowych kosztów domu, aby zapłacić podatki, prawnika, notariusza, rejestrację nieruchomości itp.

Ponadto zadłużenie nie może przekraczać 30-35% dochodu.

Należy również pamiętać, że w Hiszpanii kredyty hipoteczne są zaciągane na co najmniej pięć lat i maksymalnie trzydzieści lat, przy czym maksymalny wiek do sfinalizowania kredytu hipotecznego wynosi 75 lat.

Należy również powiedzieć, że każdy bank lub podmiot ma własne kryteria ryzyka, w których można uwzględnić kraj zamieszkania, a nieruchomości za granicą nie są zwykle akceptowane jako zabezpieczenie, ponieważ trudno jest do nich dotrzeć.

 

Więcej informacji: https://www.eliteworldestates.com/?

 

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *