Pytania, na które należy odpowiedzieć przed zakupem nieruchomości w Hiszpanii

Pytania, na które należy odpowiedzieć przed zakupem nieruchomości w Hiszpanii

  • Jakiego typu nieruchomości szukasz?
  • W jakim regionie Hiszpanii wolisz mieszkać? Nad morzem czy w górach?
  • Szukasz nieruchomości z widokiem na morze?
  • Czy chcesz dom w mieście, na obrzeżach miasta, jak hiszpańska willa, na hiszpańskiej wsi lub w zamkniętej społeczności?
  • Jaki rodzaj nieruchomości preferujesz? Nowy i nowoczesny apartament, willę z basenem? Jaki typ mieszkania na sprzedaż w Hiszpanii Cię interesuje?
  • Czy szukasz międzynarodowego czy lokalnego hiszpańskiego sąsiedztwa? Istnieją obszary preferowane przez różne społeczności (Rosjanie, Norwegowie, Polacy itp.).
  • Ile metrów powinna mieć działka jako minimum (200, 1000 metrów kwadratowych)? Ile sypialni i łazienek potrzebujesz?
  • Czego jeszcze potrzebujesz? Basen, ładny ogród, schowek lub pokój zabaw dla dzieci?
  • Czy musi znajdować się blisko szkół, supermarketów, plaży itp.
  • Czy musi być blisko szpitali lub lotniska?
  • Czy planujesz korzystać z transportu publicznego, takiego jak TRAM lub autobusy?
  • Kiedy planujesz zakup nieruchomości i jaki jest Twój idealny budżet?
  • Czy planujesz wynająć nieruchomość jako inwestycję?
  • Czy potrzebujesz kredytu hipotecznego, czy jesteś gotowy na zakup nieruchomości?

Zakup nieruchomości w Hiszpanii otwiera przed Tobą wiele możliwości. Niezależnie od tego, czy chcesz wynająć dom, przeprowadzić się do kraju, czy uzyskać obywatelstwo, masz do wyboru szereg miejsc w Hiszpanii. Jednak proces zakupu może wydawać się onieśmielający i męczący, ale nie martw się, dlatego tu jesteśmy.

W tym artykule dowiesz się, jak krok po kroku kupić dom w Hiszpanii jako obcokrajowiec. Zobaczysz, co musisz zrobić zarówno jako obywatel europejski lub spoza Europy, jak i jako hiszpański rezydent lub nierezydent.

Wyjaśnimy, jak osiągnąć udany zakup, a także wskazówki, które doprowadzą do płynnego i bezpiecznego doświadczenia. Czy jesteś gotowy?

Hiszpański rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości w Hiszpanii oferuje ogromne możliwości dla inwestorów zagranicznych oraz dla emigrantów pragnących osiedlić się w tym kraju wraz z rodziną.

Po kryzysie z 2008 r., który całkowicie zdewastował sektor nieruchomości w Hiszpanii, ogólna sytuacja na rynku poprawiła się od tego czasu.

Niemniej jednak mówimy o bardzo szczególnym rynku. Podobnie jak w całym kraju, każdy region działa inaczej. Dlatego też niezwykle przydatne byłoby uświadomienie sobie niuansów i różnic, które pojawiają się między regionami.

Jeśli chcesz kupić mieszkanie, wiedza o tym, gdzie znaleźć najlepsze oferty, jest kluczowa. Na przykład stolice, takie jak Madryt czy Barcelona, są dość drogie.

Aby dać ci ogólny obraz, w tym artykule znajdziesz nasze prognozy i charakterystykę hiszpańskiego rynku nieruchomości w 2023 roku.

 

Czy obcokrajowcy mogą kupić dom na terytorium Hiszpanii?

Tak, każdy obcokrajowiec może kupić dom w Hiszpanii. Główną rzeczą, której będziesz potrzebować, jest numer NIE, który jest numerem identyfikacyjnym nadawanym obcokrajowcom w kraju.

Istnieją jednak różne rodzaje NIE, w zależności od Twojej sytuacji lub miejsca, z którego pochodzisz. W następnej sekcji omówimy te rozróżnienia.

 

Przed zakupem: Procedury prawne

W tej sekcji przedstawiono szereg czynności poprzedzających podpisanie wiążącej umowy między obiema stronami: tak zwane badanie nieruchomości.

Obejmuje to przegląd i weryfikację całej dokumentacji nieruchomości w rejestrze, a także ważność tych dokumentów.

Pamiętaj, że w tym momencie powinieneś mieć już swój numer NIE i dom, który chcesz nabyć.

Najpierw przeanalizujemy dokumenty, których będziesz potrzebować. Następnie wyjaśnimy, krok po kroku, jak należy zarządzać tą pierwszą częścią procesu zakupu.

 

Umowa rezerwacyjna

Umowa rezerwacyjna to proces, w ramach którego kupujący wpłaca depozyt w wysokości 1-5% ceny nieruchomości. Ta rezerwacja sprawia, że umowa kupna staje się oficjalna, dlatego sprzedający musi usunąć wszystkie oferty nieruchomości i zakończyć wszystkie inne oferty.

Umowa rezerwacyjna nie jest obowiązkowa i jest zwykle zawierana, gdy między kupującym a sprzedającym występuje pośrednik.

 

Umowa depozytowa lub “Contrato de Arras”

Umowa depozytowa zapewnia nieco większe bezpieczeństwo niż umowa rezerwacyjna, ale również nie jest obowiązkowa. W tym przypadku kupujący będzie musiał wpłacić zaliczkę w wysokości 10% całkowitej ceny.

Po dokonaniu wpłaty sprzedający jest zobowiązany do sprzedaży nieruchomości. Jeśli jej nie sprzeda, będzie musiał zwrócić podwójną wpłaconą kwotę (20% ceny całkowitej).

Jeśli jednak jako kupujący nie sfinalizujesz zakupu, stracisz te 10%.

 

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *